Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 
  • slider1.png
  • slider2.png
  • slider3.png
  • slider4.png

Mauser 98k 1940 r. Mauser - Werke

PDFDrukujEmail
Szczegóły produktu

Mauser 98k był najczęściej spotykanym karabinkiem w armii niemieckiej. Karabinek ten był ostateczną modyfikacją karabinu Mauser 98 zaprojektowanego w 1898 roku. Mauser 98k był bardzo podobny do swojego poprzednika lecz jago lufa uległa skróceniu do 60 cm z 74cm. W roku 1935 stał się podstawową bronią Wehrmachtu. 

 

Karabinek Mauser wz. 98 „kurz” waży zaledwie 3,9 kg, ma długość 1100 mm bez bagnetu oraz 1420 mm z zamontowanym standardowym bagnetem. Lufa kaliber 7,92 mm  i długość 600 mm  posiada cztery bruzdy prawoskrętne. Każda lufa po wykonaniu była testowana poprzez oddanie z niej kilku strzałów. Egzemplarze o wyjątkowej celności, które trafiały się jak 1 do 1000 były odkładane dla specjalnych modeli „snajperskich” produkowanych dla strzelców wyborowych.

 

Sprzedawany egzemplarz 98k jest produkcji drugowojennej (1940 r.) wyprodukowany w zakładach Mauser - Werke w Oberndorfie (oznaczenie liczbowe "42" wskazuje na tą właśnie fabrykę). Kaliber 7,92 mm, magazynek 5-nabojowy. Karabinek wyposażony w szynę umożliwiającą montaż bagnetu S84/98. Broń zgodna numerycznie: ten sam numer (5404) na kolbie, komorze nabojowej, zamku i pokrywie magazynka. Kolba w bardzo ładnym stanie, oprócz tego charakterystyczna zakrzywiona rączka zamka. Na niektórych częściach karabinka zachowały się jeszcze sygnatury odbiorów technicznych tzw. "Waffenamty". 

 

 

Broń pozbawiona cech użytkowych, dostępna dla osób powyżej 18 roku życia bez zezwolenia policji, obowiązek rejestracji w WPA. 

 

 

Nowości